Tänker Elisabeth Svantesson blåsa de funktionsnedsatta?
Det frågar sig Anders Lindberg i en ledarartikel i Aftonbladet. Hittills har regeringen lovat sänkt matmoms och höjda bostadsbidrag, men det är tyst om indexering av assistansersättningen.
Den 22 sep lägger M-KD-L-regeringen som stöds av SD fram statsbudgeten. Trots att finansminister Elisabeth Svantesson lovat 80 miljarder till reformer verkar de funktionsnedsatta bli utan, säger Anders Lindberg.
- Hittills har regeringen lovat sänkt matmoms,, höjt bostadsbidrag och det diskuteras nytt jobbskatteavdrag och förlängt höjt ROT-avdrag.
Samtliga Tidöpartier lovade indexering av assistansersättningen
I sep förra året sade regeringen att assistansersättningen skulle indexeras så att det räknas upp automatiskt när kostnaden för löner och andra utgifter ökar, månaden efter lovade Camilla Waltersson Grönvall att en arbetsgrupp skulle komma igång för att ta fram förslag till statsbudgeten, säger Anders Lindberg.
- Men det har hittills varit tyst om detta inför budgeten, säger Anders Lindberg.
Vidare läsning
Anders Lindberg, Aftonbladet: "Tänker Elisabeth Svantesson blåsa de funktionsnedsatta?"