läs skrivbordsversionen istället

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har i Mål 2860–2868–24 slagit fast att en egen arbetsgivare inte hade rätt till skäliga kostnader för assistansersättning då hen köpt alltför omfattande tjänster från ett företag utan IVO-tillstånd.
Den assistansberättigade hade anställt sina assistenter men hade samtidigt ett uppdragsavtal med ett företag som saknade tillstånd att bedriva personlig assistans. Avtalet innebar att företaget tog emot och förvaltade assistansersättningen samt skötte bland annat löne- och personaladministration, redovisning, schemaläggning, tidrapportering myndighetskontakter, juridisk rådgivning, fakturering av utförd assistans, rekrytering av personliga assistenter, rådgivning kring arbetsmiljö och HR-stöd.
HFD ansåg att detta inte var assistans i egen regi utan yrkesmässig verksamhet, vilket kräver tillstånd från IVO, även om den assistansberättigade formellt var arbetsgivare.
Samtidigt klargör domen att det är tillåtet att köpa vissa begränsade administrativa tjänster, exempelvis lönehantering, fakturering och juridisk rådgivning, men avtalen får inte vara för omfattande.
I en artikel på Hejaolika säger Anna Barsk Holmbom rådgivare i företaget ABH-utbildning att det fortfarande är oklart exakt var gränsen går för vilka tjänster man kan köpa in som egen arbetsgivare. Samtidigt varnar hon de som är egna arbetsgivare.
– Oavsett skälet bör alla egna arbetsgivare som anlitar någon för hjälp med administration se över avtalet med administratören innan Försäkringskassan gör nedslag, säger Anna Barsk Holmbom till Hejaolika.
Artiklar på Assistanskoll: skriv till Kenneth, telefon: 070-859 15 44 eller 08-506 22 181. (telefonsvarare finns)
Assistansanordnarnas profiler: skriv till Algren, telefon: 08-506 22 177. (telefonsvarare finns)
Om cookies och personuppgifter på Assistanskoll
Assistanskoll är en tjänst av
Independent Living Institute
Storforsplan 36, 10 tr
123 47 Farsta
Tel. 08-506 22 177.