Nils Seye Larsen – ”Jag räddades av nödstoppet 2017”

Arbetet som riksdagsledamot är en utmaning på många sätt för Nils Seye Larsen som bor i Umeå och har haft personlig assistans sedan 2006. Han anser att många med funktionsnedsättning hindras att delta i politiken av heltidskrav.
– Det finns en heltidsnorm, som hindrar många att delta.
Nils Seye Larsen sitter i Riksdagens socialutskott och är Miljöpartiets nya talesperson i funktionsrättsfrågor. I år är det 20 år sedan han fick en nackskada vid en olycka när han student i Umeå.
– Jag fick assistansersättning 2006 och har idag 14 assistanstimmar/dygn plus jour.
Vad är det viktigaste som personlig assistans gett dig i livet?
– Assistans har gett mig en chans att vinna tillbaka mitt liv, det har gjort att jag nu kan göra det jag drömde om när jag växte upp, trots min funktionsnedsättning. För mig är det en ynnest att få arbeta i riksdagen, vara delaktig och en av de 349.
Fick assistans innan bedömningarna försämrades
Nils Seye Larsen säger att han beviljades assistansersättning 2006 innan behovsbedömningarna förändrades till det sämre.
– Då fanns det en tillitsbyggande dialog med Försäkringskassan. Handläggaren sade tex att vi kommer nog att behöva lägga en timme för duschning eftersom du behöver tid för det och det.
Vad var fördelen med den bedömningen?
– Det gjorde att kunde fokusera på att komma tillbaka till livet när jag fick assistansbeslutet. Jag behövde inte ägna mig åt en kamp med myndigheterna vid sidan om den vanliga kampen för att klara sig.
Minuträkningen kom vid första omprövningen
Vid bedömningen 2006 fanns ingen minuträkning, den kom senare vid den första omprövningen 2011, berättar Nils Seye Larsen.
– Min första omprövning skedde efter en period där jag haft det tungt personligt och skulle studera min sista termin. Det kom tre brev från Försäkringskassan där de samtidigt omprövade assistansersättning, handikappersättning och sjukersättning.
Kom precis över 20-timmarsgränsen
Den tidigare handläggaren hade sett mer till helheten, räknat ihop och sett till att jag kom över 20 timmar. Nu var i stället de grundläggande behoven oerhört viktiga, det blev några minuter här, några där och toabesöket där, säger Nils Seye Larsen.
– Andra gången fick vi yrka på andra behov som inte tagits med första gången, och på så sätt kom vi precis över 20-timmarsgränsen. När beslutet kom behöll jag assistansen men var helt slutkörd av processen, och kunde tex inte fullfölja sista terminen på mina studier.
Räddades av nödstoppet 2017
När nästa omprövning var på gång 2017 var Nils Seye Larsen orolig på riktigt, men han hann inte omprövas.
– Jag klarade mig precis när Lena Hallengren införde omprövningsstoppet.
Arbetat på assistansföretag
Nils Seye Larsen har även arbetat i assistansbranschen, 2013-2015 var han verksamhetsutvecklare i assistansföretaget L&S Assistans.
– Jag arbetade där i några år, därefter var jag med och startade upp företaget Fjärrakademin med digitala utbildningar inom personlig assistans. Vi byggde grundutbildningspaket för att kompetensutveckla assistenter.
Alla skötte det inte så snyggt
Nils Seye Larsen menar att assistansreformen var en reform som ganska snabbt ökade i omfång, och att det fanns en hel del problem i branschen.
– Alla skötte det inte så snyggt och vissa satte i system att utnyttja systemet. Det har även funnits en utmaning med organiserad välfärdskriminalitet.
Hur tycker du det ser ut idag?
– Assistansbranschen har arbetat stenhårt med krav och rapportering och jag tycker det ser mycket bättre ut idag.
Kluven kring 24-timmarspass
Ett avtal mellan Vårdföretagarna och Kommunal har gjort det möjligt med undantag för 24-timmarspass med och utan jour för personliga assistenter, Nils Seye Larsen säger att han är kluven i frågan.
– Vi har haft 24-timmars pass med jour vilket uppskattats av mina assistenter. Samtidigt skulle jag själv ha svårt klara jobba 24 tim utan sömn, jag tänker detta får inte tvingas på assistenter, det måste vara frivilligt.
Jobbar dina assistenter 24 timmarspass med jour nu?
– Nej, vi ändrade det när det blev aktuellt med en maxgräns på 20 timmar.
Har du funderat på att återuppta dygnspass med inkluderad jourtid?
– Generellt skulle det kunna vara positivt, men det måste både jag och mina assistenter vara överens om isåfall.
Heltidsnorm hindrar deltagande i politiken
Nils Seye Larsen anser att en orsak till att det finns så få med stora funktionsnedsättningar som arbetar som tex riksdagsledamöter eller andra höga positioner inom politiken är krav på arbetsintensitet och heltidskrav.
– Det finns en heltidsnorm, som hindrar många att delta, det har jag reflekterat över även när jag var gruppledare i Umeå kommun.
Utmaning med pendling mellan Stockholm och Umeå
Sedan december pendlar Nils Seye Larsen med sina sex assistenter mellan Umeå och Stockholm vilket är en utmaning på flera sätt. Han behöver tex ett tillgängligt boende för sig och sina assistenter.
– Assistansomkostnaderna skjuter förstås i höjden med resor och traktamenten, där har vi fått hjälp av riksdagsförvaltningen.
Hur fungerar det med dina personliga assistenter?
– Jag har haft turen att ha en fantastisk arbetsgrupp, de har jobbat många år och det är viktigt att vi kan lösa detta tillsammans. Jag kan inte bara sticka till Stockholm och de förlorar jobbet utan vi behöver ha en dialog, säger Nils Seye Larsen.