Lyssna

”Stark överdrift att säga att assistansbranschen är kapad av kriminalitet”

Bengt Westerberg
Bengt Westerberg, socialminister när
LSS infördes 1994

Omfattningen av kriminaliteten inom personlig assistans överdrivs av både politiker och Försäkringskassan säger Bengt Westerberg, som var socialminister när personlig assistans infördes 1994.

Måste sättas i ett sammanhang

Nationellt underrättelsecentrum (Nuc) har i rapporten Tecken på missbruk av Försäkringskassans förmåner hos den organiserade brottsligheten analyserat kopplingar mellan organiserad brottslighet och assistansersättning. Nuc säger tex att samtliga 62 av de största assistansbolagen haft anställda assistenter, aktiva eller kopplade till organiserad brottslighet. Bengt Westerberg säger att han inte har underlag för att ifrågasätta uppgifterna i rapporten, men han anser att de behöver sättas i ett sammanhang.
Det finns omkring 100 000 personliga assistenter varav ca 2 000 (alltså 2 procent) enligt Nuc är aktiva i kriminella nätverk eller har beröring med sådana aktiva. Hur ska företag med anställda assistenter som har beröring med kriminella – annat än i undantagsfall – kunna få kännedom om det, undrar Bengt Westerberg.

”Håller med om kritiken”

Statsminister Ulf Kristersson sade i en TT-intervju följande om Nuc-rapporten: Det här är otroligt allvarligt. Jag är tyvärr inte helt förvånad över de här resultaten. Men att det är fullt så illa tror jag inte någon visste, att alla de stora företagen var kapade i praktiken av kriminalitet.
Är inte detta en något överdriven bild?
– Jo, jag tycker det är att överdriva, Nuc säger att av 699 privata assistansbolag har 34 (alltså 5 procent) någon från dessa nätverk i en ansvarig position. Mot den bakgrunden är det ytterst tveksamt att påstå att branschen är kapad av kriminella. säger Bengt Westerberg.
Stig Svensson, fd statlig utredare av assistanskriminalitet säger att Nuc-rapporten får det att låta värre än vad det är och att Ulf Kristerssons uttalande är absurt. Sophie Karlsson, IfA anser att det kan skada rätten till assistans att situationen överdrivs.
Hur ser du på detta?
– Jag håller med om kritiken, säger Bengt Westerberg.

Positiv till krav på registerutdrag

Vårdföretagarna kräver att få kunna kolla upp om de anställda är dömda för brott, genom att kunna kräva registerutdrag från Polisen. Bengt Westerberg anser att det kan behövas krav på registerutdrag.
– Ja, om man vill stoppa företagen från att anställa vissa med brottsligt förflutet så kan registerutdrag vara till hjälp. Men vill man stoppa personer som inte själva är dömda för brott räcker det knappast.
Finns det åtgärder mot kriminalitet inom assistans du vill se?
I en annan rapport från Nuc för några år sedan efterlyste man bättre informationsutbyte mellan myndigheter. Förhoppningsvis har det blivit bättre men jag undrar om det inte finns mer att göra där.
Behövs det en hårdare ägarprövning på IVO, tex när bolag byter ägare?
– Jag har ingen inblick i IVO:s ägarprövningar, men jag har förstått att många tycker att den skulle behöva skärpas.

”mycket osäkra bedömningar”

I en artikel i Dagens Nyheter sade Bengt Westerberg nyligen att flera rapporter om kriminalitet i assistans har mycket osäkra bedömningar, och saknar empiriska fakta.
– De flesta bedömningar av omfattningen som jag sett har använt den s k Expertmetoden, vars användbarhet i detta sammanhang har starkt ifrågasatts från vetenskapligt håll, bl a av Niklas Altermark på Lunds universitet.

”Vissa anser att behov överdrivs”

Om det nu är osäkra bedömningar och situationen överdrivs av politiker, vad beror det isåfall på? Bengt Westerberg menar att även Försäkringskassan tar i.
I en kommentar till Nuc-rapporten skrev de att ”Organiserad brottslighet plundrar assistansersättningen”. Politikerna vill väl inte vara sämre.
Finns det en tidsanda eller andra agendor från olika intressen som påverkar?
Det finns de som gärna vill göra gällande att assistansberättigade överdriver behoven. Det finns säkert några som gör det, men de allra flesta gör det inte. De ser assistansen som ett nödvändigt ont och skulle helst klara sig utan. Dessutom är det inte de assistansberättigade – eller assistansanordnaren de anlitar – som bestämmer assistansens omfattning utan Försäkringskassan och kommunerna.

Orimligt dömas ut pga sitt släktskap

Nuc-analysen riktar misstankar även mot familjemedlemmar till kriminella som arbetar inom personlig assistans. Dessa familjemedlemmar är inte dömda för brott kopplade till de kriminella nätverken.
Ska en person som har en bror som är dömd för brott automatiskt ses som kriminell?
– Nej, det är förstås orimligt att hon eller han inte ska kunna ha ett vanligt jobb, t ex som personlig assistent, då dömer vi dem till arbetslöshet eller att ägna sig åt ekonomisk brottslighet, säger Bengt Westerberg.
Är det inte sannolikt att det finns en överrepresentation av assistenter kopplade till kriminalitet när yrket inte kräver utbildning, har låg lön, brist på personal och saknar krav på registerutdrag?
– Framför allt finns det en viss sannolikhet för överrepresentation av utrikes födda. Det kräver som sagt ingen formell utbildning, men det ställer stora krav ändå, t ex på empati.

Inga invändningar mot direktiven

Regeringen tillsatte nyligen utredning där Thomas Falk från Försäkringskassan ska utreda återinförda omprövningar, begränsning av anhörigassistans och in och utcheckningssystem för assistenter, eventuellt med GPS markering eller ansiktsigenkänning. Bengt Westerberg säger att han inte har några starka invändningar mot direktiven.
– Allt beror på vilka konkreta förslag de leder fram till. I stort sett tycker jag direktiven är balanserade, men det är många svåra avvägningsfrågor som den har att pröva, säger Bengt Westerberg.

Bengt Westerberg intervjuades av Kenneth Westberg 2025-06-16


Få Assistanskolls artiklar i din brevlåda! Prenumerera på nyhetsbrevet..

Skicka sidan till: